خدمات ما

تفاوت fcl و lcl در حمل و نقل چیست ؟

اشتراک گذاری:

تفاوت fcl و lcl

همان طور که میدانید روش های مختلفی برای حمل بار از چین به ایران وجود دارد که با توجه به نیاز و نوع بار مد نظرتان باید انتخاب شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تفاوت fcl و lcl در حمل و نقل بین المللی به طور کامل آشنا کنیم .

fcl و lcl چیست

  • FCL (Full Container Load) : این اصطلاح به معنای حمل بار در یک کانتینر کامل است. در واقع، محموله در این حالت به طور کامل به یک کانتینر مناسب برای خود پر شده و از یک مبدا به مقصد ارسال می‌شود.
  • LCL (Less than Container Load) : در مقابل، LCL به حمل بارهایی اشاره دارد که حجم آنها کمتر از یک کانتینر است. در این حالت، بارهای مختلف از چندین فرستنده در یک کانتینر مشترک جا می‌شوند.

تفاوت FCL  و LCL :

در حمل و نقل دریایی از چین به ایران 2 روش برای حمل کالا وجود دارد:
1.  روش اول حمل به صورت یک کانتیر کامل ( روش حمل FCL )
2.  روش دوم: حمل به صورت خرده بار ( بسته بندی کارتنی، کیسه، به صورت پاکت، پالت بندی و … )  ( روش حمل LCL ) که در ادامه هر یک از روش ها را به طور کامل در سایت شرکت بازرگانی چینیران شرح می دهیم و به تفاوت fcl و lcl میپردازیم.

تماس با ما برای هزینه کانتینر

تفاوت fcl و lcl
تفاوت fcl و lcl

روش FCL در حمل و نقل

FCL مخفف عبارت Full Container Load است. در این روش در واقع شما برای حمل بار خود یک کانتیر را به طور کامل در اختیار دارید و این کانتینر اختصاصی دارای یک پروانه گمرکی می باشد و کالاهای داخل کانتینر به یک فرستنده تعلق دارد .

چه زمانی بهتر است از FCL استفاده کنیم ؟

زمانی که کالای شما بزرگ است و حجم کالای شما زیاد است و یک کانتینر را اشغال می کند بهتر است از این روش استفاده شود زیرا این روش هزینه کانتینر در کالاهای بزرگ تر مقرون بصرفه تر خواهد بود.

چرا روش FCL امنیت بیشتری دارد ؟

روش FCL امنیت بیشتری دارد زیرا میدانید که در آن کانتینر فقط و فقط بار شما قرار دارد و لازم نیست قسمتی از فضای کانتینر را با فرستندگان دیگر به اشتراک بگذارید همچنین در این صورت کانتینر دیگر منتقل نمی شود و همین امر باعث می شود که کالا در اثر جا به جایی آسیب نبیند. خسارت در روش FCL کمتر است زیرا همانطور که گفته شد ، تمام کالاهای داخل کانتینر متعلق به یک شخص یا شرکت است.

تفاوت fcl و lcl
تفاوت fcl و lcl

مزایای FCL :

بهتر است افراد باید با توجه به نوع بار، وزن و حجم بار بهترین روش را برای خود انتخاب کنند.
اما در ادامه به چند مورد از مزایای حمل FCL می پردازیم :

1 . همانطور که توضیح دادیم روش FCL برای کالاهایی با حجم بالا مناسب و مقرون بصرفه تر است.

2 . به دلیل آنکه در روش FCL لازم نیست تا منتظر بمانید که کانتیر با کالاهای دیگر فرستندگان پر شود این روش سرعت بیشتری نسبت به سایر روش های حمل و نقل دارد.

3 . و از آنجایی که فقط شرکت حمل و نقل و شرکت تامین کننده می توانند به بارها دسترسی داشته باشند و امکان جابه جایی کانتینر، به هیچ عنوان وجود ندارد، امنیت این روش را افزایش می دهد.

معایب FCL :

هر روشی در حمل و نقل، در کنار مزایایی که دارد معایبی را نیز به همراه دارد. که در این مقاله به مزایا و معایب و چگونگی انجام این روش ها می پردازیم.

چند مورد از معایب حمل FCL عبارتند از:

1 .اگر قصد استفاده از روش FCL  را دارید، باید اندازه ی کل کانتینر خرید انجام دهید تا برایتان مقرون بصرفه باشد.

2 . محدودیت هایی برای تحویل گرفتن کالا پیش روی شما قرار دارد.

3 .  تخلیه ی بار در این روش به صورت فشرده انجام می گیرد.

تفاوت fcl و lcl
تفاوت fcl و lcl

روش LCL یا همان حمل گروپاژ :

LCL مخفف عبارت Less Than Container Load می باشد. کالاهایی که در این کانتینر ها قرار میگیرند مربوط به چند پروانه گمرکی میباشد.

اگر حجم کالای شما کمتر از یک کانتینر کامل است این روش برای شما مقرون بصرفه تر و مناسب تر است. در این روش به جای پر کردن یک کانتینر کامل با کالاهای خودتان، این فضا را با دیگر وارد کنندگان به اشتراک میگذارید همچنین در این صورت هزینه های جانبی ( THC، ترخیص و…) بین شما و دیگران تقسیم میشود.
این روش زمان بیشتری از روش FCL میبرد ( زیرا باید یک کانتینر فول شود و آماده حرکت شود ) و غالبا برای افرادی مناسب تر است که اگر مدت زمان رسیدن بار به دستشان طولانی تر شود مشکلی نخواهند داشت.

حمل LCL برای چه افرادی مناسب تر است ؟

1 . افرادی که حجم بار کمتری دارند

2 . افرادی که قصد واردات و یا صادرات نمونه بار دارند

3 . افرادی که مشاغل نوپا و یا آنلاین شاپ دارند

4 . افرادی که واردات بار در حجم کم و جزئی دارند

تفاوت-fcl-و-lcl
تفاوت-fcl-و-lcl

مزایای حمل LCL در تفاوت fcl و lcl :

1 . در این روش تحویل آسان و راحت است

2 . مبلغی که پرداخت میکنید فقط برای فضای اشغال شده در کانتینر است

3 . این روش انعطاف بالاتری برای حمل و نقل و همینطور تحویل کالا دارد.

معایب حمل LCL در تفاوت fcl و lcl :

1 . در این روش ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا بار به دستتان برسد

2 . از آنجایی که در این روش افراد بیشتری به بار شما دسترسی دارند، در این روش امنیت نسبتا کمتری نسبت به روش FCL دارد.
3 . این روش بسته به نوع و میزان بارتان ممکن است هزینه بیشتری برایتان داشته باشد (در برخی موارد هم برعکس است

تفاوت fcl و lcl
تفاوت fcl و lcl

تفاوت FCL و LCL :

  • محاسبه وزن کالا در LCL به ازای هر cbm ( یک متر مکعب ) است

 محاسبه وزن کالا در FCL براساس هر کانتینر محاسبه می شود.

  • برای کالاهایی که از حجم بالاتری دارند ، روش FCL از نظر اقتصادی به صرفه تر است اما برای بارهایی که حجم کمتری دارند، روش LCL مقرون به صرفه تر است.
  • هنگام ترخیص کالا، در روش LCL بسته بندی کالا ها باز می شود و به صورت بسته بندی کارتنی تحویل داده می شود اما در روش FCL کالاهای شما با همان بسته بندی اولیه تحویل داده می شود و تغییری در بسته بندی صورت نمی گیرد.

در روش FCL هزینه ای که برای کانتینر باید بپردازید هزینه ی کل کانتینر است اما در روش LCL فقط هزینه ی مقدار فضایی  که کالای شما اشغال کرده است را پرداخت می کنید.

سخن آخر

شرکت حمل و نقل بین المللی چینیران با سالها تجربه در زمینه حمل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی و با تکیه بر تجربه و علم کارشناسان متخصص خود، همواره سعی داشته خدمات عالی را با مناسب ترین قیمت به شما تاجران گرامی ارائه دهد.

مقالات و اخبار کاربردی

مطالب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
نیاز به راهنمایی دارید؟