خدمات ما

MSDS یا برگه ایمنی مواد شیمیایی چیست

اشتراک گذاری:

msds چیست

آنچه در این مقاله می خوانید :

msds چیست

Material Safety Data Sheet یا MSDS چیست؟ همان برگه ایمنی مواد شیمیایی در واقع مجموعه ای از تست ها و آزمایش های سنجش ایمنی مواد برای بررسی میزان ریسک پذیری واردات از چین و یا سایر کشورها است که توسط شرکت های مختلفی در سراسر جهان صورت میپذیرد. با ما در ادامه این پست از سایت شرکت حمل و نقل از چین به ایران چینیران همراه باشید تا به بررسی کلی msds بپردازیم

MSDS به معنای “شیوه‌نامه اطلاعات ایمنی مواد” (Material Safety Data Sheet) است. MSDS یک سند فنی است که اطلاعات مربوط به خطرات ایمنی و اطلاعات فیزیکی، شیمیایی و توصیفی درباره مواد شیمیایی را در اختیار قرار می‌دهد.

این اطلاعات عموماً توسط تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و صاحبان مواد شیمیایی تهیه و در اختیار کاربران و کارفرمایان قرار می‌گیرد.

MSDS شامل اطلاعاتی مانند نام ماده شیمیایی، شرکت تولیدکننده، ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی (مانند وزن مخصوص و دمای ذوب)، خطرات صحی و ایمنی، راهنمایی‌های اولیه در صورت تماس با ماده، روش‌های نگهداری و دفع، همچنین اطلاعات ایمنی مربوط به نگهداری و استفاده از مواد شیمیایی را شامل می‌شود.

دلیل این آزمایشات و تست ها برای در نظرگرفتن امکان ایجاد خسارت به کالای مورد نظر و کالاهای دیگر در هنگام حمل است.

موارد مورد تست در این آزمایشگاه ها بسته به ماهیت کالا متفاوت است و برای هر کالا تست متفاوتی انجام میپذیرد.

برای مثال برای کالای اشتعال پذیر مانند گازها مایعات و پودرها دمای حداقل و حداکثر حمل، فشار محل نگهداری و نوع بسته بندی ایمن کالا از مواردی است که در آزمایشگاه بررسی میشود و تحت عنوان یک گزارش مکتوب به صاحب کالا و یا تولید کننده آن تحویل داده میشود.

تهیه MSDS بر عهده تولید کننده کالاست و معمولا شرکت هایی که به هر نوعی کالا تولیدی آنها در دسته کالای خطرناک قرار میگیرد باید برای صادرات کالای خود از این گزارش بهره مند باشند تا برای امکان سنجی حمل و نقل به شرکت های حمل مربوطه ارائه دهند.

msds چیست

برگه ایمنی مواد شیمیایی ( MSDS ) معمولا بایستی شامل اطلاعات زیر هستند:

⦁ نام علمي ماده
⦁ كد بين المللي شناسه CAS#
⦁ توصيف ماده
⦁ شناسه و فرمول ماده
⦁ خطر های احتمالی
⦁ كمك هاي اوليه در صورت بروز حادثه و مسموميت
⦁ روش هاي اطفاء
⦁ روشهاي كاهش حوادث

msds چیست

تفاوت در شرکت های صادر کننده MSDS

مانند دیگر تائیده های صادره و گواهینامه های بین المللی که شرکت های صادر کننده در میزان دقت و اعتبار و سنجش های انجام شده با یکدیگر متفاوت هستند باید گفت در خصوص اوراق اطلاعات ایمنی کالا نیز این موارد کاملا یکسان است و در این بین نام بعضی از شرکت های صادر کننده این گواهی بسیار شناخته شده تر و مقبولیت بیشتری در بین فعالان حوزه حمل نقل بین المللی کالا قرار دارا میباشند.

در این بین می توان به شرکت مطرح و با سابقه SGS اشاره کرد که در بیشتر کشورهای دنیا دارای دفتر فعال و یا دارای نمایندگی فعال بوده و در لیست بهترین و معتبرترین شرکت های فعال در حوزه ارزیابی صدور اوراق اطلاعات ایمنی در صدر قرار دارد.

برای اشاره به میزان مقبولیت این شرکت در بین شرکت های حمل و نقل بین المللی مانند چینیران از شرکت SGS این مورد خالی از لطف نیست که شرکت هواپیمایی ماهان برای حمل کالای خطرناک تنها گواهی های صادر شده توسط شرکت SGS را مورد قبول قرار میدهد.

بیشتر بخوانید : خرید از چین

msds چیست

کالا هایی که برای حمل آنها نیاز به MSDS معتبر داریم کدام کالا ها میباشند

⦁ کالاهای دارای باطری لیتیوم پولیمر

⦁ کالاهای دارای مایعات با قابلیت روندگی

⦁ کالاهای دارای گاز های قابل اشتعال و سمی

⦁ انواع آهن ربا و هر نوع مواد دارای میدان مغناطیسی

⦁ انواع پودر های خوراکی و یا شیمیایی

مقالات و اخبار کاربردی

مطالب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
نیاز به راهنمایی دارید؟