خدمات ما

ارزش گمرکی چیست و تعیین ارزش گمرکی چگونه حساب میشود؟

اشتراک گذاری:

ارزش گمرکی

اگر قصد واردات عمده از چین و یا سایر کشور ها به کشور را دارید موارد مختلفی وجود دارد که در تعیین ارزش کالا و مبلغ حقوق ورودی پرداختی به گمرک نقش دارد و در این مقاله قصد داریم این موارد را به صورت کارآمد برای همراهان عزیز چینیران تشریح کنیم تا تجارتی پرسود و حساب شده را داشته باشید پس با ما همراه باشید تا تجارب خود را با شما به اشتراک بگذاریم. همچنین برای راهنمایی بیشتر درباره کارگو چین به ایران میتوانید به صفحه مورد نظر سر بزنید.

ارزش گمرکی - ارزش گمرکی چیست

ارزش گمرکی – ارزش گمرکی چیست

حقوق ورودی در واردات کالا چیست؟

حقوق ورودی حاصل در ارزش گمرکی جمع مبالغی است که صاحب کالا باید در ازای ورود قطعی کالای خود به کشور پرداخت کند ، این مبالغ درصدی از ارزش کالا می باشد که باید به دولت پرداخت شود تا اجازه ورود کالا به خاک آن کشور صادر شود. برای مشاهده مطلب جامع حقوق ورودی چیست روی لینک روبرو کلیک کنید

حقوق ورودی از جمله درآمدهای کشور به حساب می آید، که نسبت به سیاست هر کشور میزان آن متفاوت خواهد بود و امری بسیار تخصصی میباشد که درصورت نیاز می توانید از مشاوره ی کارشناسان در شرکت بین المللی چینیران استفاده کرده و بهترین روش های خرید از چین و حمل و نقل و ترخیص کالا از گمرک را استعلام کرده و شرکت چینیران در سریع ترین زمان ممکن برای سهولت در امر تجارت شما بزرگواران انجام وظیفه خواهد کرد.

لذا در نظر داشته باشید که حقوق ورودی گمرک به حجم تولید کالای وارداتی در کشور وابسته است؛ یعنی در صورتی که آن کالا داخل کشور تولید شود وارد کننده ملزم به پرداخت مبلغ بیشتری بابت واردات آن کالا است که این امر جهت حمایت از مصرف کالای داخلی انجام می شود و در برحه های مختلف زمانی دستخوش تغییرات خواهد شد .

ارزش گمرکی

حقوق ورودی گمرک در ارزش گمرکی یک نوع مالیات غیرمستقیم است که بر روی اجناس وارداتی وضع می شود. درواقع این مبلغ مستقیما توسط گمرک از واردکننده دریافت شده و به دولت پرداخت می شود.

از فاکتورهای موثر در تعیین حقوق ورودی گمرک می توان به ارزش کالا و نوع محصول وارداتی اشاره کرد؛ در صورتی که محصول دارای ارزش بالایی باشد و یا نرخ تعرفه واردات آن بالا باشد، نرخ حقوق ورودی گمرک نیز بیشتر می شود .

حقوق ورودی و هزینه های انجام خدمات ( تخلیه،بارگیری،باسکول،ایکس ری،هزینه های بندری و… ) بدون توجه به نو یا مستعمل بودن کالا طبق مآخذ مقرر که از طریق جداول تعرفه های گمرکی (سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا) محاسبه شده و بدست می آید ، و به ترتیب به وسیله گمرک و یا اشخاص ارائه دهنده خدمت به پول رایج ملی وصول می شود.

تمامی تاجران و بازرگانان قبل از واردات کالا باید با مراجعه به سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا یا همان کتاب مقررات صادرات و واردات ، کد تعرفه مربوط به کالای خود را با توجه به مشخصات کامل محصول پیدا کرده و معیار محاسبات حقوق ورودی کالای خود قرار دهند.

بیشتر بخوانید : خرید از چین تحویل در ایران

ارزش گمرکی - ارزش گمرکی چیست

موارد تاثیر گذار در محاسبه حقوق ورودی

محاسبه حقوق ورودی گمرک بر اساس معیارهای مختلفی انجام می شود که با توجه به موارد ذکر شده میزان پرداختی وارد کننده دستخوش تغییرات می شود. در اینجا برخی از مهمترین موارد موثر در محاسبه حقوق ورودی گمرک را برای شما ذکر کرده ایم

نوع کالا: یکی از مهمترین مواردی که در تعیین حقوق ورودی مورد توجه قرار می گیرد نوع اجناس وارداتی به کشور است. همچنین تعیین تعرفه کالا وارداتی بر اساس نوع آن کالا انجام می شود و بسیار حیاتی است که صاحب کالا از مشخصات دقیق کالای خود مطلع باشد.

حجم کالا: از دیگر موارد موثر در تعیین این نرخ حجم کالای وارداتی است؛ درواقع بسیاری از انواع کالای وارداتی دارای حجم بالا بوده و فضای زیادی را اشغال می کنند ، که این موضوع در جابجایی و انبار کردن آن ها تاثیر زیادی دارد.

در نظر داشته باشید که هرچه حجم کالا بیشتر باشد هزینه انبارداری و حمل و نقل آن بیشتر شده و درنهایت حقوق ورودی گمرک این محصول افزایش پیدا می کند و بسیار حائز اهمیت است که بهترین روش حمل متناسب با کالای خود را انتخواب کنید و با این کار از هزینه های خود بکاهید و قیمت نهایی کالا را سرشکن کنید .

تعداد کالا: تعداد کالا از جمله عوامل موثر در افزایش یا کاهش نرخ حقوق ورودی گمرک می باشد؛ یعنی هرچه تعداد کالا بیشتر باشد ارزش آن افزایش یافته و به تبع حقوق ورودی گمرک نیز بیشتر می شود.

همچنین با افزایش تعداد کالا هزینه انبار و جابجایی آن نیز بیشتر شده که این موضوع نیز از دیگر عوامل تعیین کننده نرخ حقوق ورودی گمرک می باشد .

روش حمل کالا: ارسال کالا به روش های مختلف زمینی، دریایی و هوایی انجام می شود و بر اساس نوع آن هزینه ارسال کالا فرق دارد؛ به عنوان مثال هزینه ارسال زمینی کمتر از دیگر روش ها بوده و سبب کاهش نرخ ورودی می گردد .

به این نکته در ارزش گمرکی توجه داشته باشید که هزینه حمل پرداخت شده تا اولین مرز ورودی کشور یا اولین بندر در محاسبه ی حقوق ورودی کالای شما تاثیر گذار است و هرچه کرایه ی کمتری پرداخت کرده باشید حقوق ورودی کمتری نیز برای کالای شما محاسبه خواهد شد .

ارزش گمرکی

ارزش گمرکی چیست

روش تعیین ارزش کالای ورودی در گمرک در ارزش گمرکی

ارزش گمرکی کالای وارداتی همیشه از روی ارزش خرید کالا در مبدآ ، به اضافه ی هزینه بیمه و حمل و نقل (سیف) به اضافه ی سایر هزینه هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق میگیرد محاسبه میشود که از روی سیاهه خرید (فاکتور) یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین می شود و بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز تسلیم اظهارنامه محاسبه می شود.

به این نکته توجه داشته باشید، در صورتی که صاحب کالا فاکتور فروش نداشته باشد و یا ارزش مندرج در اسناد او به استناد دلایل و مدارک قابل قبول از سوی گمرک، مورد پذیرش نباشد، ارزش کالا بر اساس یکی از روش های زیر توسط گمرک تعیین می شود و رعایت تقدم و تاخر در به کار گیری روش های زیر الزامی است و فقط در صورت درخواست وارد کننده، ترتیب روش های سوم و چهارم قابل جابجایی است:

سابقه ی ترخیص کالای مثل، هم زمان از همان کشور مبدآ ( اگر ثبت سفارش داشته باشید ، تاریخ پروفرما شما ملاک هم زمانی خواهد بود و در صورت نداشتن ثبت سفارش ملاک همزمانی تاریخ فاکتور می باشد )

سوابق ترخیص کالای مشابه هم زمان از همان کشور مبدآ (منظور مدتی است که در آن بهای صادراتی کالا در کشور مبدآ ثابت بوده است)

قیمت فروش همان کالا در بازار داخلی پس از تعدیل های لازم (ارزش تفریقی) معیار ارزش کالا در بازار داخلی باید قیمت عمده فروشی ها در نظر گرفته شود و در صورت نبود عمده فروشی ، قیمت خرده فروشی ملاک عمل خواهد بود.

ارزش محاسباتی بر مبنای عوامل متشکله (تعدیل در قیمت)

ارزش گذاری کالا در ارزش گمرکی بر مبنای مدارک و اطلاعات موجود و با انعطاف در به کار گیری روش های ذکر شده است.

ارزش گمرکی

کد tsc در ارزش گمرکی چیست و چه کاربردی دارد؟

از روش های ارزش گذاری کالاها در ارزش گمرکی که میتوان با استفاده از ارزش های موجود در آن ارزش های ثبت شده قبلی را مشاهده کرد ، سامانه تعیین ارزش گمرکی است. این سامانه جهت جستجو و ثبت ارزش کالا در سال 1395 زیر نظر سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران براساس استانداردهای بین المللی راه اندازی شد .

این بانک اطلاعاتی به منظور یکپارچه شدن ارزش کالاها در اظهار کالا به گمرک ، بیش بود ارزش و کم اظهاری و همچنین کاهش پرونده های اختلافات گمرکی ایجاد شده است.

این سامانه به شما کمک خواهد کرد تا در اظهارنامه گمرکی خود مشمول جریمه نشوید و ارزش های ایجاد شده قبلی را مشاهده کنید .

به این نکته توجه داشته باشید که این ارزش ها ارزش های قطعی نبوده و ممکن است کارشناس گمرک این ارزش را هم به دلایل مستند، مورد قبول تشخیص نداده و بر اساس روش های تعیین ارزش کالای وارداتی که در بالا ذکر شد اقدام به ارزش گذاری کالا کند .

ارزش گمرکی

نکات مهمی که درباره ارزش سیف کالا باید بدانید

-اگر موارد ذیل برای تولید کالا پرداخت شده باشند ، در تعیین ارزش گمرکی نیز محاسبه میشوند:

الف) حقوق مالکیت معنوی

ب) هزینه های طراحی و مهندسی در سایر کشورها

پ) ظروف و محفظه ها

ت) مواد،قطعات و تجهیزات به کار رفته در تولید کالای وارده و تآمین شده توسط خریدار

ث) هر بخش از عواید فروش مجدد و عواید واگذاری تعلق گرفته به فروشنده به طور مستقیم یا غیر مستقیم

– ارزش گمرکی کالای وارداتی شامل هزینه ها و موارد زیر نخواهد بود

(هزینه های زیر در ارزش کالا و حقوق ورودی کالا محاسبه نمی شود) :

الف) هزینه ساخت،نصب،سوار کردن،نگهداری یا کمک فنی درمورد کالاهایی مانند دستگاه ها،ماشین آلات و تجهیزات صنعتی پس از ورود آنها به کشور

ب) هزینه حمل بار از چین و یا کشور های دیگر پس از ورود کالا به کشور ( پس از گذشتن از مرز ورودی )

پ) هزینه سود متداول ناشی از تآمین مالی خرید کالای وارده توسط فروشنده یا شخص ثالث

ت) هزینه اقدامات خریدار خارج از شرایط انجام معامله،مانند فعالیت های بازاریابی برای کالا

ث) حق تکثیر و تولید داخلی کالای وارداتی

ج) ارزش یا هزینه اطلاعات و دستورالعمل های ضبط شده در نرم افزار یا روی حاملین اطلاعات مانند دیسک یا لوح فشرده و مشابه آن برای استفاده در رایانه . در این موارد ارزش حامل خام محاسبه می شود .

اطلاعات و دستور العمل ها شامل ضبط های صدایی، سینمایی، ویدیویی، نرم افزارهای تجاری و همچنین حاملین اطلاعات شامل مدارهای مجتمع ،نیمه هادی ها و وسایل مشابه از این حکم در ارزش گمرکی مستثنی است.

مقالات و اخبار کاربردی

مطالب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
نیاز به راهنمایی دارید؟