خدمات ما

کاربرد کوتاژ چیست – همه چیز درباره کوتاژ

اشتراک گذاری:

کوتاژ چیست

کوتاژ گمرک چیست؟

شماره کوتاژ یکی از مهمترین اصطلاحات بازرگانی در تجارت بین المللی است که هر تاجری باید با آن آشنا باشد. شماره کوتاژ شماره ای است که پس از ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه EPL است که به اظهارنامه گمرک اختصاص می یابد. این شماره در سامانه کاربردهای زیادی دارد که در ادامه مقاله از چینیران با این شماره و کاربردهای آن و همچنین نحوه دریافت کوتاژ آشنا می شویم. اگر قصد دارید در زمینه واردات کالا به صورت بین المللی فعالیت کنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. همچنین در یکی دیگر از مقالات ما میتوانید تعریف دموراژ چیست را هم بخوانید.

شماره کوتاژ چیست؟

برای ترخیص کالا از گمرک، ابتدا باید کالا در سامانه تجارت فرامرزی  (EPL)اظهار شود، پس از اظهار کالا در این سامانه، فرم اظهارنامه قفل شده و یک شماره منحصر به فرد به این شماره اختصاص داده می شود که به آن شماره کوتاژ می گویند. هدف از استفاده و طراحی این شماره، اظهار کالای گمرکی می باشد. با کمک این شماره، گمرک می تواند به راحتی کالاهای صادراتی و وارداتی را بررسی کند تا محموله ثبت شده در اظهارنامه با کالای ترخیص شده در گمرک مطابق باشد و محموله ای به صورت قاچاق وارد کشور نشود.

تعریف کوتاژ

نام های دیگر شماره کوتاژ چیست؟

نام های دیگری برای این شماره وجود دارد، مانند شماره سریال کوتاژ و شماره سریال اظهارنامه. در واقع این شماره (یک عدد هشت رقمی) در تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک برای پیگیری روند کار است. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کوتاژ صادراتی چیست و کوتاژ وارداتی چیست؟ این دو عبارت نام دیگر این شماره است که به کالاهای وارداتی و صادراتی اختصاص دارد و از طریق آنها می توان مراحل ترخیص را ادامه داد.

کاربرد شماره کوتاژ چیست؟

بررسی محصولات پس از حمل و نقل

پیگیری روند ترخیص کالا از گمرک از صفر تا صد

نظارت بر مجوزها تا لحظه اظهار و خروج کالا

اعتراض یا شرکت در کمیسیون های گمرکی

چگونه شماره کوتاژ دریافت کنیم؟

در حال حاضر به دلیل الکترونیکی بودن تشریفات گمرکی، ثبت اظهارنامه در سامانه EPL ضروری است. پس از ثبت اظهارنامه، اطلاعات قفل شده و شماره خاصی به کالای اعلام شده تعلق می گیرد که به آن شماره سریال اظهارنامه یا شماره کوتاژ می گویند. پس از دریافت این شماره، باید آن را برای پیگیری ترخیص کالا به ماموران گمرک ارائه دهید.

کوتاژ چیست

چگونه اظهارنامه گمرکی را تکمیل کنیم؟

اظهارنامه گمرکی سندی است که به موجب آن صادرکننده یا واردکننده کالا به گمرک اطلاع می دهد که قصد واردات یا صادرات چه کالاهایی را دارند. حقوق و عوارض گمرکی از طریق اظهارنامه قابل محاسبه است. برای تنظیم اظهارنامه نیازی به مراجعه حضوری نیست و فقط باید وارد سامانه EPL و ارائه اظهارنامه شوید. برای تسلیم اظهارنامه، ارائه مدارک توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی الزامی است.

از جمله مدارک لازم برای ثبت اظهارنامه می توان به: بارنامه، مجوزهای قانونی، کارت بازرگانی، فاکتور خرید کالا، گواهی مبدا و… اشاره کرد. پس از تنظیم اظهارنامه بر اساس نوع کالا مبلغی جهت حقوق ورودی دریافت می شود. صاحب کالا یا نماینده قانونی وی باید این مبلغ را پرداخت کند، پس از ثبت اظهارنامه و پرداخت، کالا توسط بازرسان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت عدم مغایرت، کالا خارج خواهد شد.

برای گرفتن کوتاژ که قبل از ترخیص کالا صادر می شود، ابتدا به یک اظهارنامه گمرکی نیاز دارید. پس از مراجعه به وب سایت EPL و ثبت نام باید نوع محصول و مالک محصول مشخص شود و تمامی اطلاعات و مشخصات کالا و صاحب کالا و سایر مشخصات وارد گردد. پس از وارد کردن این اطلاعات، کد کوتاژ به محصول شما تعلق می گیرد. اظهارنامه شما در مواقعی مانند ثبت شکایت یا شرکت در کمیسیون های گمرکی نیز کاربرد دارد.

شماره کوتاژ با چه نام های دیگری شناخته می شود؟

این عدد با نام های دیگری در دنیای تجارت بین المللی نیز شناخته می شود.

به عنوان مثال، این شماره با نام‌های سریال اظهارنامه ، سریال کوتاژ و کد کوتاژ نیز شناخته می‌شود. بنابراین اگر پس از حمل و نقل بین المللی به هر کشوری این اسامی را در مدارک و مجوزهای واردات یا صادرات خود یافتید، همان شماره کوتاژ هستند. در حال حاضر شرکت های مختلفی در کشور در زمینه حمل و نقل بین المللی بار به سراسر جهان فعالیت می کنند. توصیه می کنیم برای حمل و نقل کالاهای تجاری خود شرکتی مطمئن و معتبر را انتخاب کنید تا با تحویل مطمئن و به موقع بار به مقصد، خیالتان راحت باشد.

استعلام شماره کوتاژ

شما میتوانید از طریق سامانه https://epl.irica.ir/ecl  با داشتن شماره سریال اظهارنامه یا همان شماره کوتاژ به همراه شماره رسید دسترسی به پروانه نسبت به استعلام الکترونیک پروانه گمرکی اقدام کنید(توجه داشته باشید که کوتاژ و شماره رسید را باید از صاحب کالا که اظهارنامه گمرکی به نام او ثبت شده است دریافت کنید).

کوتاژ وارداتی شامل اطلاعاتی است که مشخصات محصول، تعداد واحد کالا، قیمت و شرایط خرید آن محصول می باشد و هنگام درخواست بررسی کالای وارداتی از سوی گمرک، کارشناسان اطلاعات دقیقی در مورد محصول مورد نظر برای واردات به دست می آورند. این اطلاعات به عنوان مبنایی برای بررسی قیمت و شرایط تجارت با فروشندگان و تامین کنندگان در سایر کشورها استفاده می شود.

کوتاژ صادراتی به معنای ارائه اطلاعات در مورد محصول، تعداد واحدهای قابل صادرات، قیمت و شرایط فروش به خارج از کشور است. با استفاده از صادرات، شرکت ها می توانند بازارهای جدید را کشف کرده و با مشتریان خارجی جدید قراردادهای صادراتی منعقد کنند و روابط تجاری خود را گسترش دهند. مشاوره با شرکت چینیران به شما کمک می کند تا اطلاعات لازم برای واردات یا صادرات محصولات مورد نظر را به دست آورید و سپس با فروشندگان و مشتریان بین المللی آن محصولات ارتباط برقرار کنید.

کوتاژ چیست و چه کاربردی دارد

فروش کوتاژ چیست و چگونه میتوان از کوتاژ صادراتی برای واردات استفاده کرد؟

یکی از مصارف کوتاژ صادراتی رفع تعهد ارزی است. قبل از بررسی این سوال لازم است بحث مختصری در مورد رفع تعهد ارزی در صادرات کالا داشته باشیم. برای آشنایی کامل با استفاده از کوتاژ صادراتی برای واردات میتوانید مقاله موجود در سایت چینیران را مطالعه کنید.

تعهد صادراتی چیست و رفع  تعهد صادراتی به چه معناست؟

تعهد ارزی مرتبط به صادرکننده است و او موظف است ارز از صادرات را پس از صادرات کالا به اقتصاد کشور بازگرداند. در این صورت صادرکنندگان می توانند برای انجام تعهدات صادراتی خود از روش های زیر استفاده کنند:

اول: ارز حاصل از صادرات باید به صورت حواله در سامانه نیما برای فروش عرضه شود.

دوم: پرداخت ردن تسهیلات ارزی با استفاده از ارزی که از طریق صادرات حاصل شده است.

سوم: فروش ارز حاصل از صادرات را به صورت اسکناس در بانک ها و صرافی های مجاز.

چهارم: واردات کالا در برابر صادرات از طریق صادرکننده یا شخص ثالث

کوتاژ صادراتی در رفع تعهد ارزی

همانطور که اشاره کردیم یکی از روش های جبران تعهد صادراتی، واردات در مقابل صادرات است. در این روش صادرکننده می تواند با تحویل کوتاژ صادراتی شخصاً درخواست واردات کند یا تعهد واردات را به شخص ثالث بسپارد. در هر دو صورت داشتن کوتاژ صادراتی ضروری است.

در صورتی که صادرکننده خود قصد واردات کالا را داشته باشد، تنها کافی است برای تهیه ارز مورد نیاز خود به بانک عامل مراجعه و کوتاژ صادراتی را ارائه دهد.

و اگر تصمیم به فروش کوتاژ صادراتی خود برای واردات دارید، باید کوتاژ صادراتی خود را به واردکننده ارائه دهید. صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند در سامانه نیما به خرید و فروش کوتاژ صادراتی بپردازند.

لازم به ذکر است که مبلغ تخصیص ارز و کوتاژ صادراتی با توافق صادرکننده و واردکننده انجام می شود. این عملیات در سامانه گمرک ثبت نمی شود و خارج از آن در بانک عامل صادر کننده و واردکننده انجام می شود.

واردکننده می تواند پس از تحویل کوتاژ صادراتی و انتقال ریالی وجه برای دریافت ارز مورد نیاز خود به بانک مراجعه و با ارائه اطلاعات موجود در کوتاژ صادراتی ارز مورد نظر را دریافت کند.

مقالات و اخبار کاربردی

مطالب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
نیاز به راهنمایی دارید؟