ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

مروری بر تجارت کالایی ایران طی هفت ماهه نخست سال ١٣٩٨

تجارت کالایی ایران

تجارت کالایی ایران طی هفت ماهه نخست سال

براساس آمارهای گمرک ایران، طی ٧ ماه نخست سال ١٣٩٨ حدود ٢۴.۴ میلیارد دلار صادرات کالای بدون نفت خام و ٢۵.۲ میلیارد دلار واردات کالا در کشور انجام شده است. به لحاظ ارزشی، واردات و صادرات و تجارت کالایی ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با کاهش به ترتیب ۵ درصدی و ١١ درصدی همراه بوده‌‏اند. این در حالی است که به لحاظ وزنی هر کدام به ترتیب رشد ٣.١ درصد و ١٧.١ درصدی را تجربه کرده‌‏اند.

مقایسه مقاصد عمده صادراتی ایران طی نیمه نخست سال ١٣٩٧ و ١٣٩٨ نشان می‏ دهد واردات ایران از چین طی هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ٣.۴ درصد کاهش و صادرات ایران به این کشور ١٣.۵ درصد افزایش یافته است.

در این مطلب فایل pdf پيوست، آمارهای مقدماتی گمرک از تجارت کالایی ایران طی هفت ماهه نخست سال ١٣٩٨، بررسی شده است. براساس آمارهای گمرک ایران، طی هفت ماهه نخست سال 8931 حدود 7342 میلیون تن کالا (بدون احتساب نفت خام) به ارزش 4242 میلیارد دلار از ایران صادر شده است. طی مدت مذکور، میزان واردات کشور نیز حدود 8341 میلیون تن به ارزش 4.44 میلیارد دلار بوده است.

ارزش صادرات و واردات کشور طی هفت ماهه نخست سال 8937 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب با افت ارزشی 8849 درصدی و 49 . درصدی همراه بوده است. این درحالی است که به لحاظ وزنی، صادرات کشور رشد 8748 درصدی و واردات کشور رشد 948 درصدی را تجربه کرده است.

تراز تجاری کالایی بدون نفت خام کشور نیز طی این مدت با کسری 777 میلیون دلاری همراه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 847 میلیارد دلار تضعیف شده است. متوسط قیمت اقلام صادراتی کشور طی هفت ماه نخست سال 8931 بالغ بر 907 دلار در هر تن بوده که نسبت به هفت ماهه نخست سال 8937 با افت حدود 42 درصدی همراه بوده است.

متوسط قیمت اقلام وارداتی کشور طی این مدت نیز یک هزار و 478 دلار در هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت حدود 1 درصدی داشته است. در ادامه در فایل پیوست به صورت تفضیلی به این گزارش اشاره شده است:

مروری بر تجارت کالایی ایران طی هفت ماهه نخست سال 98
مروری-بر-تجارت-کالایی-ایران-طی-هفت-ماهه-نخست-سال-١٣٩٨دانلود فایل pdf
 
خدمات ویژه چینیران با بهترین نرخ ارز سال :
 
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.