ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران: قراردادهای صادراتی بیمه می شوند

صندوق ضمانت صادرات ایران

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: یکی از مهمترین محصولات این صندوق، بیمه کردن قراردادهای صادراتی است. بیمه نامه‌های صندوق می‌تواند عملاً برای اطمینان بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادرکننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.

افروز بهرامی با حضور در برنامه کنکاش در رابطه با موضوع «رونق اقتصادی و فرصت‌های سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور» گفت: کسانی که به قصد سرمایه گذاری صادراتی به کشور می آیند علاوه بر بیمه قراردادهای صادراتی آنها، بیمه نامه‌هایی با فاینانس نیز داریم.

وی ادامه داد: صندوق ضمانت صادرات می‌تواند تأمین مالی یا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد، یعنی اگر صادرکننده بخواهد مدت دار محصولات و کالاهای خود را به کشورهای خارجی بفروشد و نگران این باشد که در سررسید پولشان بازنگردد، صندوق با بیمه نامه‌ها این موضوع را تضمین می‌کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات اظهار داشت: اگر صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می‌دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین المللی را در دست داشته باشند.

بهرامی گفت: برای این موضوع در کنار نظام بانکی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آن را نیز برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی نیز به آنها کمک می‌کنیم. یعنی صندوق ضمانت صادرات تأمین منابع مالی را در کنار نظام بانکی برعهده دارد و از طرفی در مورد ضمانت نامه بانکی نرخ بهره ما بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار پایین تر از نرخ نظام بانکی است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در رابطه با تضامین موجود برای حضور سرمایه گذاران در کشور یادآور شد: ظرفیت‌های زیادی از جمله بازار قابل توجه نیرو و انرژی ارزان در کشور ما وجود دارد. ۱۵ کشور همسایه ما سالیانه هزار میلیارد دلار واردات دارند و ایران فقط ۲.۵ درصد از سهم واردات آنها را پوشش می‌دهد.

بهرامی افزود: بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری نگران ریسک‌های سیاسی هستند، اگر چه منطقه به دلیل حضور نیروهای بیگانه نا امن است ولی کشور ما از جمله کشورهای امن در منطقه است.

صندوق ضمانت صادرات تأمین منابع مالی را در کنار نظام بانکی برعهده دارد. همچنین اگر صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می‌دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین المللی را در دست داشته باشند

وی خاطر نشان کرد: سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس مجوزی که صادر می‌کند ریسک‌های سیاسی سرمایه گذاران خارجی را ضمانت کرده و پوشش می‌دهد و هر زمان سرمایه گذار خارجی احساس کند که می‌خواهد سرمایه خود را از کشور خارج کند، دولت این تضمین را به وی خواهد داد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درباره نقش و ساز و کار این صندوق در رونق تولید و بخش صادرات گفت: در همه جای دنیا مهمترین نگرانی صادرکنندگان ریسک‌های سیاسی و تجاری است که اگر در روند صادرات اتفاقی بیفتد، می‌تواند بازپرداخت وجوه حاصل از صادرات خدمات یا کالاهای صادرکنندگان را با خطر مواجه کند.

بهرامی افزود: یکی از مهمترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه کردن قراردادهای صادراتی است. بیمه نامه‌های صندوق می‌تواند عملاً برای اطمینان بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادرکننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.

وی ادامه داد: صندوق ضمانت صادرات ایران بر اساس بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد قرارداد بین فروشنده و خریدار را در فرآیند مدیریت ریسک و اعتبارسنجی انجام می‌دهد و به دلیل نقش و جایگاه حمایتی خود کارمزدهای ناچیزی دریافت می‌کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطر نشان کرد: صندوق طی ۲۰ سال اخیر ۱۷ میلیارد دلار پوشش صادراتی داشته است و اخیراً برخی صادرکنندگان به دلیل شرایط تحریمی با توجه به این ریسک‌ها به صندوق مراجعه کرده اند.

افزایش سرمایه صندوق برای حمایت از صادرات

بهرامی در رابطه با توانایی این صندوق برای حمایت بیشتر از صادرات گفت: متأسفانه سرمایه صندوق دودهم درصد کل صادرات غیر نفتی کشور است البته اینکه ما می‌توانیم نفت را هم حمایت کنیم.

وی افزود: در حال حاضر سرمایه ثبتی صندوق ضمانت صادرات ایران هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است و که قطعاً باید افزایش سرمایه داشته باشد، همتایان ما در منطقه از جمله عربستان دارای سرمایه ۴ میلیارد یورویی و اگزیم بانک ترکیه دو میلیارد دلار و ساچه ایتالیا ۱۲ میلیارد یورویی هستند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اضافه کرد: البته افزایش ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه صندوق در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد. اگر این اتفاق بیفتد سقف پوشش ما افزایش یافته و می‌توانیم ریسک بیشتری را برعهده بگیریم؛ بنابراین حمایت خود را از صادرکنندگان بیشتر می‌کنیم.

بهرامی با اشاره به شرایط موجود کشور اظهار داشت: اینکه در داخل با مشکلاتی مواجه هستیم تردیدی نیست و دولت نیز آن را قبول دارد، شوک ارزی که در سال گذشته کشور با آن رو به رو شد بر متغییرهای اقتصادی ما اثر جدی داشت اما این باعث شد تا فرصتی برای صادرات ایجاد شود.

یعنی این موقعیت یک مزیت صادراتی است و خیلی از کشورها اقدام به کاهش ارزش پول ملی خود می‌کنند تا بتوانند مزیت صادراتی ایجاد کنند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اعتقاد به اینکه واقعی شدن نرخ ارز به جهش صادراتی کمک می‌کند تا جلوی واردات خیلی از کالاهای غیر ضروری گرفته شود، گفت: همواره تولیدکنندگان مدعی بودند که اگر جلو قاچاق کالا و واردات گرفته و نرخ ارزبه قیمت واقعی خود نزدیک شود، قله‌های بین المللی را در صادرات فتح خواهیم کرد. اکنون این اتفاق افتاده است و به اعتقاد من باید از فرصت موجود برای صادرات استفاده کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.