ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

ظرفیت تجارت 60 میلیارد دلاری سالانه بین ایران و چین

تجارت ایران و چین

ظرفیت تجارت 60 میلیارد دلاری بین ایران و چین

رئیس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور درباره ظرفیت تجارت 60 میلیارد دلاری بین ایران و چین اعلام کرد: ظرفیت تجارت سالانه ایران و چین تا قبل از تحریم‌ها حدود ۶۰میلیارد دلار بود. با برداشته شدن محدودیت‌ها، رسیدن به این ارقام بسیار راحت است. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین بابیان این مطلب و با اشاره به اینکه تجارت با این کشور هیچ‌گاه تحت تاثیر شرایط سیاسی نبوده است،گفت:

در سال ۲۰۱۶ ظرفیت ۱۰ ساله تجارت دو کشور ۶۰۰ میلیارد دلار اعلام شد و بر این اساس دو کشور توان صادرات و واردات سالانه حدود ۶۰میلیارد دلار را با یکدیگر دارند.

مجید رضا حریری درباره تجارت ایران و چین گفت:

تجارت دو کشور رقم ۵۱ میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار را تجربه کرده خواهد کرد. که دستیابی به این ارقام برای ایران و چین بسیار راحت است.

<< ترخیص کالا از چین تخصصی ترین و حرفه ای ترین خدمات چینیران >>

کاهش تجارت ایران و چین در بهار سال جاری

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در این خصوص خاطرنشان کرد:

ارزیابی واردات و صادرات با یک کشور باید در طول یک سال بررسی شود. زیرا تغییر در قیمت‌های جهانی روزانه و ماهانه برخی کالاها، موجب نوسان آمارها می‌شود. وی با بیان اینکه پتروشیمی و محصولات معدنی قیمت جهانی دارد، تاکید کرد: در بازه‌های زمانی کاهش قیمت در ارزش تجاری دو کشور تاثیرگذار است. اما در ماه‌های بعد امکان افزایش قیمت و رشد آمار نیز وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه تجارت این دو کشور تحت تاثیر تغییرات در دولت و شرایط سیاسی نیست، خاطرنشان کرد:

در تمام سال‌های گذشته واردات و صادرات ایران و چین رو به افزایش بوده و در یک دهه گذشته پکن با وجود تمام مشکلات، به‌ عنوان شریک نخست تجاری با کشور قرار داشته است.

وی با تاکید روابط ایران و چین اساس اقتصادی دارد نه سیاسی، اظهار کرد:

در صورت برداشته شدن تحریم‌ها که بزرگ‌ترین مانع تجاری با این کشور محسوب می‌شود، می‌توانیم بار دیگر ارزش مبادلات اقتصادی دو کشور را به‌طور چشمگیری افزایش دهیم.

بنابراین گزارش، براساس اعلام گمرک مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سال جاری:

۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است.

۳۰ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور به نقاط مختلف جهان صادر.

۸‌ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد.

در این دوره زمانی صادرات ۷ میلیون و ۱۰۰هزار تن کالا به ارزش ۳‌ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به چین در جایگاه نخست صادرات کشور قرار گرفت و با ۶۸۳ هزار تن واردات به ارزش ۲میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار از چین؛ این کشورجایگاه دوم واردات به ایران را از آن خود کرد.

اقتصاد چین، چین به‌ عنوان یکی از پیشروترین اقتصادهای دنیا؛ یکی از اصلی‌ترین کشورهایی است که طی چهار دهه گذشته روابط تجاری و اقتصادی خود را با ایران حفظ کرده و در ۱۰ سال گذشته در صدر لیست مبادلات ایران قرار داشته است.

*بیشتر بخوانید*

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.