ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

شفافیت صورت مالی شرکت ها در سامانه نظارت بر تجارت

سامانه نظارت بر تجارت

 رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: صورت های مالی شرکت ها و معاملات در سامانه های یکپارچه سازی و نظارت بر تجارت شفاف می شود و در واقع اطلاعات داده‌های دیتایی شرکت‌ها جایگزین صورت‌های مالی می شود.

«علی رهبری» روز سه شنبه در همایش آشنایی با ساز و کار ثبت و استفاده از اطلاعات صورت‌های مالی که در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد افزود: صورت‌های مالی به عنوان مهمترین سند برای وضعیت مالی یک شرکت در تصمیم گیری حاکمیتی است بنابراین با اتصال دستگاه‌های مختلف به سامانه یکپارچه سازی و نظارت برتجارت اطلاعات داده‌های دیتایی شرکت‌ها جایگزین صورت‌های مالی می‌شود که این امر علاوه بر شفافیت مالی و معاملات، احتمال هر گونه تخلف در صورت‌های مالی را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه ورود به این سامانه و دریافت مجوز در هر ساعت شبانه روز ممکن است اظهار داشت: به این ترتیب صورت‌های مالی شرکت‌ها به صورت داده‌های دیتایی در اختیار موسسه‌های حسابرسی قرار می‌گیرد و با تایید شرکت‌های حسابرسی، اطلاعات وارد سامانه اعتبار سنجی می‌شود که وزارتخانه‌ها و دستگا های مربوطه می‌توانند تسهیلات را بر اساس این اطلاعات به اشخاص یا شرکت‌ها ارائه دهند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک تصریح کرد: پیش از این شرکت‌ها و اشخاص می‌توانستند صورت‌های مالی صوری تهیه کنند و با اشکال مختلف در اختیار دستگاه‌های حاکمیتی قرار دهند، اما با اتصال به این سامانه صورت‌های مالی بدون هیچ تخلفی بارگذاری و در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرد.

در وزارت صنعت، ۳.۴ میلیون صنف، ۳۳ هزار بازرگان، ۸۳ هزار واحد صنعتی و ۶ هزار واحد معدنی، در وزارت راه و شهرسازی بیش از ۵۰۰ هزار راننده، ۴۷۰ هزار ناوگان حمل و نقل، ۵۴۰۰ شرکت حمل و نقل، ۵ هزار ملوان، ۸۰۰ هزار شناور و ۲۰۰ شرکت حمل دریایی داریم که اتصال به این سامانه می تواند بخشی از موازی کاری ها را کاهش دهد. به گفته وی، پیش از این دستگاه یا سامانه‌ای نداشتیم که فاکتورهای صوری شرکت‌ها و اشخاص را رصد کند اما با اتصال به این سامانه مشکل جعل و صدور فاکتورهای صوری حل می‌شود به طور مثال اکنون در برخی فرایند معاملات نفتی سامانه ثامن از فاکتورهای جعلی نفتی جلوگیری شده است.

وی با بیان اینکه در این سامانه نظارت بر تجارت سابقه شرکت‌ها و بازرگانان برای دریافت تسهیلات جزو معیارها قرار دارد گفت: در این سامانه از کارت بازرگانی، مجوز ورود، تخصیص ارز، حمل بین المللی، تخلیه و انبار، تشریفات گمرکی، حمل داخلی، انبار، حمل شهری و فروش رصد می شوند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک افزود: در حال حاضر سازمان غذا و دارو یکی از نهادهایی است که به این سامانه الکترونیک متصل است بنابراین تجار می‌توانند در هر ساعتی از شبانه روز در کمترین زمان ممکن برای دریافت مجوز خود بدون مراجعه به دستگاه مربوطه اقدام کنند که امیدواریم همه سازمان‌ها به سامانه الکترونیکی مذکور هر چه سریعتر متصل شوند.

وی شفافیت معاملات را در سیستم تجاری مهم ارزیابی کرد و افزود: اکنون در وزارت صنعت، ۳.۴ میلیون صنف، ۳۳ هزار بازرگان، ۸۳ هزار واحد صنعتی و ۶ هزار واحد معدنی، در وزارت راه و شهرسازی بیش از ۵۰۰ هزار راننده، ۴۷۰ هزار ناوگان حمل و نقل، ۵۴۰۰ شرکت حمل و نقل، ۵ هزار ملوان، ۸۰۰ هزار شناور و ۲۰۰ شرکت حمل دریایی و در وزارت جهاد کشاورزی ۸۰۰ کارخانه خورک دام، ۲۵ هزار واحد مرغداری، ۸۰ هزار دامداری، ۷ هزار کشتارگاه و ۲۶ هزار واحد پرورش ماکیان داریم که اتصال به این سامانه می تواند بخشی از موازی کاری ها را کاهش دهد.

وی با اشاره به اینکه در این سامانه با ارائه رتبه بندی شرکت‌ها، فعالان اقتصادی سالم از ناسالم تفکیک داده می شوند ادامه داد: در این سامانه تجار اگر بدهی به دولت داشته باشند صادراتشان محدود می‌شود تا ارز حاصل از صادراتشان را به دولت ارائه بدهند و صادراتشان از سر گرفته شود.

رهبری جایگاه سامانه اعتبارسنجی را تحولی در نظام تصمیم گیری کشور دانست و افزود: اگر افراد و شرکت‌ها سالم کار کنند به طور حتم منابع بیشتری به آنها تخصیص می یابد و ما نیز علیرغم همه مشکلات برای اجرای این سامانه در کشور تلاش جدی داریم تا چابک، کارآمد و پیشرو عمل کنیم.

خدمات ویژه >>>>> امکان ترخیص کالا از چین با بهترین نرخ ارز در سال با چینیران

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.