ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

بلاتکلیفی 2249 خودرو وارداتی در گمرکات

خودروهای وارداتی

خودرو وارداتی

بلاتکلیفی 2249 خودرو وارداتی در گمرکات دبیر انجمن واردکنندگان خودرو (مهدی دادفر):

در بهمن ماه ۱۳۹۵، ثبت سفارش برای خرید خودرو به جز شرکت های نمایندگی بسته شد. سال ۱۳۹۶ نیز ثبت سفارش خرید این محصول برای نمایندگی ها ممنوع شد.

بسته شدن یک شبه سامانه ثبت سفارش

توقف عملیاتی کسب‌ و کارهای مربوط به واردات و تجارت خودرو باعث شد، تعدادی از افراد که کالاهایشان در حال خرید و حمل بود یا وارد گمرکات شده بود و هنوز در مورد آنها ثبت سفارش صورت نگرفته بود، به خرید ثبت سفارش از راه‌های غیرقانونی روی بیاورند که این مساله به غائله ثبت سفارش‌های خریداری شده تشکیل پرونده برای آن منتهی شد.

این ممنوعیت یک شبه سبب:

رسوب بالغ بر ۱۸ هزار خودرو در گمرکات. البته یک سری از این خودروها که پیش از اعمال ممنوعیت ثبت سفارش شده بودند ترخیص شدند. اما عملا ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه در گمرکات دپو شد. دی 1397 دولت برای حل این مشکل، مصوبه‌ای صادر کرد که به موجب آن، صاحبان این خودروها دو ماه فرصت داشتند با ارائه مدارک، خودروهای خود را ترخیص کنند. اما به دلیل وجود برخی موانع و پایان این مهلت زمانی، ۶۶۵۳ دستگاه خودرو قابلیت ترخیص پیدا نکرد.

تحصصی ترین خدمات چینیران، ترخیص کالا از چین با بهترین نرخ سال

پرونده خودروهای وارداتی:

در آن زمان به دلیل ورود نهادهای نظارتی به پرونده خودروهای وارداتی،‌ تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو و تعدادی از کارمندان وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت دستگیر شدند. پس از آن، دولت با پیگیری‌های مجدد ما در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ بار دیگر مصوبه‌ای برای ترخیص خودرو وادراتی صادر کرد که برابر آن، ۲۸۵۹ دستگاه خودرو ترخیص شد.

در این میان، ۵۱ دستگاه خودرو نیز جزو خودروهایی بود که طی مصوبه ۲۹ بهمن ماه به گمرک اظهار شد. اما صاحبان آنها موفق نشدند پول خود را به موقع واریز کرده و خودروها را ترخیص کنند. اکثر این تاخیرها بعد از مصوبه سال ۱۳۹۷ نیز به کارشکنی بانک مرکزی برای صدور تاییدیه انتقال ارز باز می‌گشت.

۷۳ دستگاه خودرو سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودرو بالای ۲۵۰۰ سی سی در گمرک خرمشهر هنوز موجود است که البته زمان ورودشان به کشور به پیش از ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی بازمی‌گردد.

همچنین ۱۰۰ دستگاه خودرو وادراتی بالای ۲۵۰۰ سی‌سی نیز در سایر گمرکات باقی مانده‌ است. که اینها هم قبل از تصویب این ممنوعیت وارد شده اند. این بدان معناست که قانون عطف به ماسبق شده و صاحبان این خودروها را با مشکل مواجه کرده است.

اکنون پرونده ۱۰۸۹ خودرو در مراجع قضایی در حال رسیدگی است و در عین حال، ۹۲۷ خودرو فاقد ثبت سفارش و اظهار نشده به گمرکات باقی مانده است.

وضعیت خودروها در گمرکات:

از سال ۱۳۹۵ که ممنوعیت‌ها کلید خورد، در مجموع وضعیت ۲۲۴۹ دستگاه خودرو در گمرکات بلاتکلیف است. از این میان ۲۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی بوده و باقی آن، خودرو زیر ۲۵۰۰ سی سی است و ترخیص آنها با مشکل مواجه شده است. از ۱۲۲۶۱ خودروی دپو شده، ۱۰ هزار و ۱۲ خودرو ترخیص شده و حدود ۲ هزار دستگاه همچنان بلاتکلیف است.

قیمت هر یک از این خودروها نیز به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار است. به عبارتی ارزش این خودروهای بلاتکلیف، جمعا بالغ بر ۶۷ میلیون دلار است.

بیشتر بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.