ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

افزایش تعداد مخالفان تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس

 

تاکنون ۱۲۰ نفر از نمایندگان مجلس در مصاحبه با رسانه ها یا با امضای نامه خطاب به رئیس جمهور مخالفت خود با طرح تشکیل وزارت بازرگانی را اعلام کرده اند و همین مخالفت ها از مهمترین دلایل خروج این طرح از دستور کار مجلس بوده است.

اخیرا طرح تشکیل وزارت بازرگانی از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شده است. شنیده ها حاکی از آن است که این موضوع با درخواست دولت و با توجه به حجم بالای مخالفت نمایندگان مجلس با تصویب این طرح و احتمال بالای رد شدن این طرح برای چهارمین بار در یک سال اخیر بوده است.

براساس این گزارش، در هفته های پایانی سال 97 و پس از گلایه مجدد رئیس جمهور از نمایندگان مجلس در خصوص عدم موافقت آنان با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، برخی از نمایندگان مجلس همسو با دولت اقدام به ارائه طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی کردند. این موضوع در قالب طرح و لایحه سه بار در تیر، مرداد و مهر ۹۷ در صحن علنی مجلس بررسی شده و نمایندگان مجلس با تصویب آن مخالفت کرده بودند.

هرچند این طرح به تصویب کمیسیون اجتماعی مجلس رسید ولی به مرور و با فراگیر شدن مخالفت کارشناسان، مراکز پژوهشی و اتحادیه های تولیدی با تصویب آن، تعداد نمایندگان مخالف تصویب طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس افزایش یافت. در همین راستا، دوشنبه هفته قبل، نامه ۸۳ نماینده مجلس به رئیس جمهور در مخالفت با تشکیل وزارت بازرگانی رسانه ای شد. یک روز بعد هم حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس درباره این موضوع گفت: «هم‌اکنون نامه‌ای با امضای ۱۰۰ نماینده مجلس که در آینده نزدیک به ۱۵۰ امضا خواهد رسید، مخالفت پارلمان را با احیای وزارت بازرگانی اعلام کرده و خواهیم کرد، ضمن این‌که این کار کاملاً غیرکارشناسی و به ضرر نظام و باعث حیف و میل بیت‌المال می‌دانیم. وقتی دولت و نمایندگان حامی دولت تعداد بالای امضای مخالفان احیای وزارت بازرگانی را دیدند، مشخص شد که بدنه مجلس آمادگی پذیرش چنین امری را ندارد و شنیده‌ام که از هیأت رئیسه مجلس خواسته‌اند که طرح احیای وزارت بازرگانی از دستورکار خارج شود.»

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که تاکنون تعداد نمایندگان مخالف تشکیل وزارت بازرگانی به عدد ۱۲۰ رسیده است. فهرست نمایندگان مذکور به تفکیک استان ها که در مصاحبه با رسانه ها یا با امضای نامه فوق الذکر به رئیس جمهور، مخالفت خود با تشکیل این وزارتخانه را اعلام کرده اند

براساس این گزارش، اصرار دولت بر احیای وزارت بازرگانی در حالی است که طبق اعلام اداره کل قوانین مجلس، این امر مغایر اصول ۱۰ و ۷۵ قانون اساسی، ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی نظام اداری کشور است و باعث بزرگ شدن ساختارهای دولت می شود. علاوه بر این، کارشناسان با اشاره بر تجارب قبلی داخلی تاکید دارند احیای وزارت بازرگانی باعث رونق واردات و به حاشیه رفتن تولید داخلی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس

در ادامه درباره پرسودترین کالاها برای واردات از چین بخوانید:

واردات بادکنک از چین 

واردات چسب از چین

واردات اسباب بازی از چین

واردات لوازم جانبی موبایل از چین

واردات مگنت یا آهنربا از چین

واردات انواع دستگاه لیزر موهای زائد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.