ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

آخرین آمارها از ترخیص کالاهای اساسی

ترخیص کالاهای اساسی

ترخیص کالاهای اساسی

آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات کشور اعلام شد. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با توضیح جدیدترین آمارها از وضعیت ترخیص کالاهای ضروری به تشریح جزئیات ترخیص کالاهایی از جمله برنج، دانه‌های روغنی، ذرت و کاغذ پرداخت. مطابق اظهارات مهرداد جمال ارونقی درحال‌حاضر ۲۳ هزار تن کاغذ در گمرک شهید رجایی موجود است که اختلاف‌نظرهایی درباره تعیین تعرفه و مالیات و عوارض آن مبنی بر کاربرد و نوع کالا وجود داشت. اما در راستای رفع این اختلاف‌نظرها تفاهمی بین سازمان استاندارد، گمرک و وزارت صمت انجام شده است که این تفاهم‌ ابلاغ می‌شود و مقرر شده است پس از ابلاغ ترخیص کاغذ آغاز شود.

به گزارش گمرک ایران، ارونقی درباره آخرین آمار میزان واردات برخی از کالاهای اساسی  به کشور از ابتدای امسال تا اواسط آذرماه اظهار کرد: از تاریخ یک فروردین تا ۱۶ آذر ۹۸، یک میلیون و ۲۶۸ هزار و ۹۴۰ تن انواع دانه‌های روغنی وارد کشور شده است که در مدت مشابه سال گذشته این رقم دو میلیون و ۱۶۳ هزار و ۱۵۱ تن بوده است.

وی درباره میزان واردات برنج و مقایسه آن نسبت به سال گذشته گفت: از ابتدای سال تا ۱۶ آذرماه، یک میلیون و ۴۶ هزار و ۹۲۷ تن برنج وارد شده است که در سال گذشته این رقم یک میلیون و ۳۴ هزار و ۷۳۴ تن بوده که از نظر وزنی واردات امسال ۱۸/ ۱ درصد افزایش داشته است. معاون گمرک ایران گفت: از ابتدای امسال تا ۱۶ آذرماه یک میلیون و ۱۲۵ هزار و ۱۵۲ تن روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع وارد شده است که این رقم در سال گذشته ۸۲۰ هزار و ۳۹۳ تن در سال گذشته بوده است.

وی درباره میزان واردات کاغذ چاپ تحریر و خمیر کاغذ گفت: از ابتدای سال تا ۱۶ آذرماه بیش از ۲۳۳ هزار و ۷۳۰ تن کاغذ چاپ و تحریر وارد شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۵ هزار و ۷۹۰ تن بوده است و میزان واردات خمیر کاغذ از ابتدای سال تا ۱۶ آذرماه ۱۶۶ هزار و ۵۸۹ تن بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش ۱۶/ ۱ درصدی دارد.

ارونقی با اشاره به کاهش ۴ درصدی واردات ذرت گفت: میزان واردات ذرت از اول فروردین ۹۸ تا ۱۶ آذرماه ۹۸، پنج میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۱۴ تن بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۹۶۴ تن ثبت شده است. این مقام مسئول با بیان اینکه موجودى فعلى بنادر، ۸۳ هزار پی‌ای‌یو کانتینر کالا است، اعلام کرد: بیشترین کالاهاى کانتینرى در بندر شهیدرجایی، بندر امام، انزلی، بوشهر، چابهار و خرمشهر است.

وی افزود: اگر تعداد باکس‌های کانتینر را لحاظ کنیم این میزان کانتینر کمتر از ۶۰ هزار باکس خواهد بود که موجودی این رقم در بنادر قابل قبول و منطقی است و اگر کمتر از این اعداد باشد جای نگرانی خواهد داشت که حجم واردات کالاهای سرمایه‌اى در کشورمان کاهش یافته است. معاون گمرک ایران با بیان اینکه ظرف یک هفته توانستیم پنج هزار کانتینر در بنادر کشور ترخیص کنیم، گفت: هر روز به‌صورت متوسط هزار تا ۱۵۰۰ کانتینر در بنادر کشور ترخیص می‌شود که این نشان از پویایی عملیات ترخیص و تخلیه دارد.

وی با اشاره به آغاز واردات برنج به‌عنوان کالای اساسی در کشور گفت: حدود ۸۲ هزار تن برنج در جریان انجام تشریفات گمرکی قرار دارد که از امروز ترخیص ٥٦ هزار تن آن البته با استثنائاتى، بدون اخذ تعهد در گمرکات کشور آغاز می‌شود. ارونقی درباره مبدا واردات برنج گفت: عمدتا این برنج‌ها هندوستانی و پاکستانی هستند. این مقام مسوول با بیان اینکه درحال‌حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر ایران چهار میلیون تن است، گفت: اغلب این کالاها را گندم، ذرت، جو، شکر خام، سویا برنج و دانه‌های روغنی تشکیل می‌دهند. وی افزود: همچنین موجودی کالاهای غیرکانیتنری که جزو کالاهای اساسی به حساب نمی آیند، مانند تجهیزات نیروگاهی، ماشین‌آلات راه‌سازی، معادن و ماشین‌آلات خطوط تولید درحال‌حاضر حدود چهار میلیون تن برآورد می‌شود. ارونقی اظهار کرد: ۲۰ شناور با ظرفیت ٣ هزار تن تا ٣٠ هزار تن در بنادر جنوبی و شمالی کشور درحال تخلیه کالاهای اساسی هستند و ۲۰ شناور هم در بندرگاه منتظر تخلیه کالاهای اساسی پهلو گرفته‌اند.

وی با اشاره به آغاز ترخیص کاغذ در گمرکات کشور گفت: درحال‌حاضر ۲۳ هزار تن کاغذ در گمرک شهید رجایی موجود است که اختلاف نظرهایی درباره تعیین تعرفه و مالیات و عوارض آن مبنی بر کاربرد و نوع کالا وجود داشت. در راستای رفع این اختلاف‌نظرها تفاهمی بین سازمان استاندارد، گمرک و وزارت صمت انجام شده است که این تفاهم‌ از امروز ابلاغ می‌شود و پس از ابلاغ آن ترخیص کاغذ آغاز خواهد شد. ارونقی تاکید کرد: البته ترخیص درصدی کاغذ در چند ماه گذشته انجام شده است و بیش از ۹ هزار تن کاغذ در این مدت از گمرکات ترخیص شده‌اند.

خدمات ویژه چینیران با بهترین نرخ ارز >>>>> امور ترخیص کالا از چین و حواله یوان چین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.